Зеленски кажа зошто Бајден не доаѓа во Украина

Володимир Зеленски изјави дека американскиот претседател Џо Бајден сака да ја посети Украина, но разбира и дека посетата на Бајден е попречена од „некои моменти“ поврзани со безбедноста.

„Би сакале да го видиме претседателот Бајден во Украина. Слушнав дека ја поддржува оваа идеја. Има некои безбедносни прашања кои ја спречуваат таквата посета. Ние го третираме ова со разбирање“, рече Зеленски во интервју за CNN.

Во исто време, Зеленски ги пофали другите светски лидери кои го посетија Киев дека „не се плашат од Путин“.

Во Украина, по почетокот на специјалната операција, од Американците, отидоа американскиот државен секретар Ентони Блинкен, шефот на Пентагон Лојд Остин, министерот за правда Мерик Гарланд, претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, многу конгресмени и сенатори.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.