Зеленски најави чистка на украинското раководство

Украинскиот претседател Володимир Зеленски планира „сериозен ремонт“ на неговиот лидерски тим, изјави тој за италијанскиот информативен канал RAI TG1, на прашањето за објавениот план за отпуштање на воениот командант генерал Валериј Залужни.

Тензиите меѓу украинскиот претседател и неговиот висок генерал се зголемија од минатата година, со бројни извештаи во текот на изминатата недела кои сугерираат дека Залужни наскоро ќе биде ослободен од функцијата. Во интервјуто објавено во неделата, Зеленски за првпат се осврна на гласините.

„Кога зборуваме за ова, мислам на замена на низа државни лидери, не само во еден сектор како војската. „Ако сакаме да победиме, сите мора да притискаме во иста насока, убедени во победата“.

„Дефинитивно ресетирање, нов почеток е неопходен“.

„Имам нешто сериозно на ум, што не се однесува на една личност, туку на насоката на раководството на земјата“, заклучи Зеленски, без дополнително да елаборира за какви било можни кадровски промени во неговата администрација.

Се чини дека претседателот алудира на недостиг на „позитивна енергија“ кај неговиот врвен генерал, кој во четвртокот повика на „големо редизајнирање на операциите на бојното поле – и напуштање на застарено, стереотипно размислување“ во авторски текст објавен од CNN. Зеленски јавно го критикуваше окарактеризирањето на конфликтот од страна на Залужни како „ќорсокак“ во интервјуто во ноември.

Сепак, во неделното интервју, Зеленски призна за TG1 дека навистина има „ќорсокак“, дури и повторувајќи го повикот на Залужни за „модерни технички средства“ за продолжување на борбата против Русија. „Нема доволно муниција“, рече тој.

Зеленски, наводно, однапред ја предупредил администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден дека планира да го отпушти Залужни, вест што Белата куќа ја прифатила, не покажувајќи ниту поддршка ниту противење.

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан, потврди за Си-Би-Ес во неделата дека Вашингтон нема да „се вплеткува“ во „кадровски одлуки“ како што е отпуштањето на Залужни. „Тоа не е нешто што американската влада треба да го мери на еден или на друг начин“, рече Саливан за мрежата.

Зеленски допрва треба официјално да го разреши генералот и сè уште не избрал замена за Залужни, според неименуван висок функционер во украинското Министерство за одбрана, цитиран од Пост.