Зеленски: Подготвени сме да го заземеме Крим!

Киев веќе ја има потребната решителност за нападот, но сè уште ги гради своите способности, рече претседателот

Украина се подготвува офанзива за да се обиде да го заземе рускиот полуостров Крим, изјави во петокот претседателот Володимир Зеленски на прес-конференција. Киев формира нови единици специјално за задачата, со војници кои поминуваат обука во странство, откри тој.

„Преземаме воени чекори, се подготвуваме за нив. Веќе сме психички подготвени. Се подготвуваме технички, со оружје, сили, формираме нови бригади, формираме офанзивни единици од различни видови и типови, испраќаме луѓе на обука не само во Украина, знаете, туку и во други земји“, рече Зеленски.

Претседателот, како и другите највисоки функционери, постојано ветува дека повторно ќе ги заземат сите поранешни украински територии од Русија, вклучувајќи го и Крим. Полуостровот се отцепи од земјата во 2014 година, по ударот на Мајдан во Киев, приклучувајќи ѝ се на Русија по убедливиот референдум.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.