Зеленски: Путин е никој!

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посочи  неговиот руски колега Владимир Путин како „никој“ со кој не вреди да се разговара. Украинскиот лидер претходно тврдеше дека Путин можеби воопшто и не е жив.

Шефот на владата во Киев го изјави ова во интервју за Sky News, снимено во средата. Новинарката Кеј Барли го праша Зеленски што ќе се случи ако тој биде „сам во соба со претседателот Путин“ и дали тоа ќе помогне да се реши конфликтот со Русија.

По долга пауза, Зеленски одговори: „Не ми е интересно. Не е интересно да се запознаеме. Не е интересно да се зборува“.

Тој тврдеше дека Путин не е доверлив, додавајќи: „Навистина не разбирам кој носи одлуки во Русија“.

„Дали е предоцна сега? праша Барли.

“Доцна? Не е интересно“, одговори Зеленски. „Кој е тој сега? По целосна инвазија, за мене тој е никој! Никој!“

На прашањето за забелешките во четвртокот, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека тие не бараат одговор. Зеленски беше избран на платформа за мир, но не успеа, рече рускиот функционер.

„Тој не ги спроведе Минските договори. Освен тоа, се покажа дека нема намера да ги спроведе. Тој се подготвуваше за војна“, оцени Песков, осврнувајќи се на мировниот патоказ за Донбас 2014-2015 година.

Во истото интервју, Зеленски го призна рускиот воен напредок, што го припиша на наводната рамнодушност кон загубите од Москва и им се заблагодари на САД и нивните сојузници што ветија дека ќе му доставуват  борбени тенкови на Киев.

Украинскиот претседател претходно тврдеше дека ги отфрлил директните контакти со Путин бидејќи „не бил сигурен дека претседателот на Русија, кој повремено се појавува на ТВ… е всушност Путин“.

„Апсолутно не знам дали е жив, дали носи одлуки или некој друг го прави тоа“, изјави Зеленски минатата недела, за време на настан на маргините на Светскиот економски форум во Давос, на кој присуствуваше виртуелно.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров овој месец рече дека барањето разговори со Зеленски нема смисла бидејќи украинскиот претседател не е личноста што ја одредува надворешната политика на неговата нација.

Дипломатот како доказ го наведе повлекувањето на Киев од мировните преговори, кои се случија минатиот април, кратко откако Москва начелно го прифати украинскиот предлог за примирје. Нацрт-документот, наводно, ја вклучувал неутралноста на Украина и ветувањето дека нема да биде домаќин на странски воени сили. Западните нации „го прекинаа синџирот на Киев и рекоа „премногу е рано“, забележа Лавров.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.