Зеленски: Русија треба да врати сè, па после преговори

И покрај тоа што ја отфрли можноста за разговори со рускиот претседател Владимир Путин, украинскиот лидер вели дека не ја „затворил вратата“ на преговорите.

Украинскиот претседател Влoдимир Зеленски во средата за Си-Ен-Ен изјави дека не се откажал од идејата за мировни преговори со Русија. Додека Москва тврди дека е секогаш отворена за преговори, ставот на Зеленски за разговорите се менуваше неколку пати од почетокот на конфликтот.

„Јас не ја затворив вратата“, изјави тој за американската телевизија. „Реков дека ќе бидеме подготвени да разговараме со Русија, но со друга Русија. Оној кој е навистина подготвен за мир. Оној кој е подготвен да препознае дека се окупатори“.

„Треба да вратат сè“, продолжи тој, навидум повикувајќи се на неговите постојани барања Русија да ја отстапи територијата на Крим, кој гласаше за приклучување кон Руската Федерација во 2014 година, и регионите на Доњецк, Луганск, Керсон, каде што се претежно руски јазик, и Запорожје, кои беа добредојдени во Русија по референдумите во септември.

Зеленски, исто така, ја повтори својата намера да се приклучи на НАТО алијансата, потег што Русија нема да го прифати врз основа на националната безбедност.

Претходно оваа недела, Зеленски ги повика светските лидери „да ја принудат Русија на вистински мировни преговори“, пред да постави список на услови, вклучително и враќање на територијата за која Киев претендира и финансиски репарации од Москва.

Претходно, Зеленски рече дека единствениот начин да ги постигне своите територијални цели може да биде да ја победи Русија на бојното поле. Украинскиот лидер потоа потпиша декрет во октомври со кој се забрануваат какви било преговори со рускиот претседател Владимир Путин.

Киев притисна поинаква линија во раните денови од конфликтот, испраќајќи тим од преговарачи во Истанбул во март да разговараат за решение со Русија. Украина ненадејно се повлече од овие разговори, наводно благодарение на напорите на поранешниот премиер на Велика Британија, Борис Џонсон. Малку е веројатно дека идните разговори само со Украина ќе успеат, рече секретарот за печат на Кремљ, Дмитриј Песков минатиот месец, бидејќи секој договор меѓу двете земји ќе биде „веднаш откажан по наредба“ од Запад.

Позицијата на Москва за разговорите со Украина останува непроменета, изјави во средата портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова. „Сè уште сме отворени за преговори, никогаш не сме ги одбиле, подготвени сме да ги водиме“, им рече таа на новинарите.

Официјалниот став на САД е дека ќе ја поддржува Украина со оружје „колку што е потребно“, а Зеленски ќе одлучи кога е вистинското време за преговори. Меѓутоа, со оглед на тоа што трошоците за поддршка на украинската војска изнесуваат десетици милијарди долари, САД тивко вршат притисок врз Зеленски да сигнализира подготвеност да седне на разговори, објави во средата NBC News.