Зеленски се појави на руска телевизија

Телевизиските преноси во југозападниот дел на Русија беа накратко прекинати поради обраќањето на украинскиот претседател

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата изненадувачки се појави на руска телевизија, кога дигиталните преноси беа прекинати во очигледен хакерски напад низ југозападните региони на земјата.

Телевизиските гледачи во регионот Белгород, како и во Крим, известија дека нивното гледање било прекинато со обраќање на Зеленски, кој зборувал украински. Тоа траеше околу една минута пред програмите да продолжат според планираното.

Кримските власти за инцидентот посочија дека е хакерски напад на украинските разузнавачки служби.

„Соочени со непријатна ситуација на првите борбени линии, украинските специјални служби прибегнуваат кон хакирање на емитувањето на Интернет и прикажување на нивниот кловн Зеленски, изјави за РИА Новости, советникот за медиуми на владата на Крим, Олег Крјутчков.

Меѓутоа, властите во Белгород не брзаа да ја префрлат вината, наведувајќи дека е започната истрага за инцидентот. Прекинот влијаеше на сателитските преноси, соопшти прес-службата на регионалната влада. Операторите мораа да го пренасочат сигналот од резервниот сателит за да ја исфрлат адресата на Зеленски, се додава.

Различни прекини на ТВ преноситпостојано се случуваа во услови на тековни непријателства меѓу Русија и Украина, што влијаеше на двете страни од тековниот конфликт. Еден од најзабележителните инциденти од ваков вид се случи минатиот јуни, кога два украински спортски канали прикажаа интервју со рускиот претседател Владимир Путин наместо фудбалски натпревар од Светското првенство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.