Зеленски свика вонредна седница на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана по уривањето на браната Нова Какховка

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика итен состанок на Советот за национална безбедност и одбрана поради експлозијата на браната Нова Какховка, во јужна Украина, јави на Твитер секретарот на Советот Олексеј Данилов, цитиран од британските медиуми.

„Руското уривање на ѕидот од браната Нова Какховка е екоцид, но националните и регионалните власти работат на обезбедување на безбедноста на локалните жители“, напиша на социјалната мрежа Телеграм шефот на администрацијата на украинскиот претседател Андриј Јермак.

Тој додаде дека руските активности околу браната, исто така, претставуваат закана и за блиската нуклеарна централа Запорожје, без да наведе конкретни детали.

Според украинските и руските сили, кои меѓусебно се обвинуваат за минирање на браната, експлозиите на браната од советската ера во делот на јужна Украина, под контрола на Русија, предизвикаа поплави низ воената зона во вторникот.

Непотврдени видеа на социјалните мрежи покажуваат серија интензивни експлозии околу браната Каховка. Други видео снимки покажаа дека водата тече низ остатоците од браната, додека луѓето изразија шокираност.

„Руското уништување на браната претставува „екоцид“, но националните и регионалните власти работат на обезбедување на локалното население“, изјави во вторникот шефот на претседателската администрација на Украина.

Андриј Јермак на Телеграм напиша дека руските акции претставуваат закана и за блиската нуклеарна централа Запорожжја, без да наведе детали.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе одржи итен состанок поради експлозијата на браната, објави во вторникот на Твитер Олексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина.

Руското уништување на браната под руска окупација потврдува дека силите на Москва „мора да бидат протерани“ од цела Украина, рече Зеленски во вторникот.

„Руски терористи. Уништувањето на хидроелектричната брана Каховка само потврдува за целиот свет дека тие мора да бидат протерани од секој агол на украинската земја“, напиша тој на апликацијата за пораки Телеграм.

Ниту еден метар не треба да им се остави затоа што секој метар го користат за терор“.

Браната висока 30 метри и долга 3,2 километри, која има иста количина на вода како Големото Солено Езеро во американската сојузна држава Јута, е изградена во 1956 година на реката Днипро како дел од хидроелектраната Каховка.

Таа, исто така, го снабдува со вода полуостровот Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година, и нуклеарната централа Запорожје, која исто така е под руска контрола.

Официјални лица назначени од Русија изјавија дека нуклеарната централа Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа, сè уште не е во опасност од уривање на браната.

Нуклеарната централа ја добива својата вода за ладење од резервоар.

Украинската војска соопшти дека руските сили ја разнеле браната, додека руски извори ја обвинија Украина.

„Руските окупациски сили ја разнесоа Каховка“, објави во вторникот Јужната команда на украинските вооружени сили на својата Фејсбук страница.

„Се разјаснуваат обемот на уништувањето, брзината и количината на вода и веројатните подрачја на поплави.

Руските новински агенции објавија дека браната, која е под контрола на руските сили, била уништена со гранатирање, додека руски функционер изјавил дека станува збор за терористички напад, термин што Русите го користат за да опишуваат напад од Украина.

Руската државна новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на неименуван извор, објави дека браната била погодена од ракетен фрлач Олха.

Шефот на руската област Керсон рече дека евакуацијата во близина на браната започнала и дека водата ќе достигне критично ниво во рок од пет часа.

Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди извештаите од ниту една страна.

Не е јасно како поплавите ќе влијаат на долго планираната контраофанзива на Украина против руските сили вкоренети низ јужна и источна Украина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.