Зеленски тврди дека 31.000 украински војници загинале од почетокот на војната со Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во неделата дека 31.000 украински војници биле убиени од почетокот на руската инвазија пред две години, што ја дава првата официјална бројка по повеќе од една година.

На прес-конференција во Киев, Зеленски рече дека не може да го открие бројот на ранетите, бидејќи тоа ќе му помогне на руското воено планирање.

„Во оваа војна загинаа 31.000 украински војници. Не 300.000, не 150.000… (рускиот претседател Владимир) Путин лаже… Сепак, ова е голема загуба за нас“, рече Зеленски.

Украина не објави воени жртви од крајот на 2022 година, кога претседателскиот советник Михајло Подољак рече дека 13.000 украински војници загинале од инвазијата на 24-ти февруари истата година.

Русија смртните случаи на припадниците на вооружените сили го класифицира како државна тајна, без разлика дали во мирнодобски или воени период, но исто така кон крајот на 2022 година имаше официјална информација за речиси 6.000 загинати војници.

Жртвите на бојното поле се многу чувствителна тема во Украина која се соочува со  проблеми и се обидува да го реформира начинот на мобилизирање цивили во армијата за да ги обнови своите сили, откако минатогодишната контраофанзива се покажа неспособна да ги пробие руските линии.

 

Во извештајот на The New York Times Њујорк Тајмс во август се цитираат американски официјални лица дека бројот на загинати во Украина е близу 70.000. Во истиот извештај се вели дека дури 120.000 руски војници загинале за време на војната.

Зеленски им рече на новинарите дека во борбите биле убиени 180.000 Руси.
Русија не ги открива воените загуби, кои ги смета за тајни. Двете страни редовно ги опишуваат воените загуби на другиот како огромни.