Зеленски: Украина е „единствената која плаќа“

Киев нема друг избор освен да се бори за повторно воспоставување на границите на земјата од 1991 година, бидејќи светот не успеа да ја гарантира нејзината безбедност, а Украина е сама во плаќањето на цената на конфликтот, рече претседателот Владимир Зеленски во интервју објавено во четвртокот.

Економист разговараше со Зеленски на 8 декември, но објави  транскрипт само една недела подоцна. Само два дена пред интервјуто, американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека прекинот на огнот заснован на сегашните фронтови би бил „лажен мир“ и дека Вашингтон ќе го поддржи Киев што и да одлучи да направи.

Запрашан за фразата на Блинкен – „вратете ја територијата што му е одземена од 24 февруари“ – Зеленски изјави за медиумот со седиште во Велика Британија дека всушност сака да ги врати оригиналните граници на неговата земја, вклучувајќи го Крим и целиот Донбас.

„Вака треба да заврши бидејќи во спротивно не е завршено, само е замрзнато. А да го оставиме како што е сега, да речеме, во ред е, да застанеме тука, тие да го заземат Донбас, јужниот дел на нашата земја, или дел од него и Крим останува со нив… Зошто? вели рече. „Тоа никој не би ни го простил“.

Замрзнувањето на војната, рече тој, значи дека Русите ќе добијат време „да станат помоќни окупатори, подготвени за поголема окупација, и тоа е се“.

Само еден ден пред интервјуто за Економист, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел призна дека прекинот на огнот во Минск од 2014 година всушност бил начин да и се „даде време на Украина“ да се подготви за војна.

Враќањето на работите таму каде што беа на 23 февруари е невозможно, тврди Зеленски за Економист, „бидејќи никој не разбира што значат безбедносни гаранции“. Меморандумот од Будимпешта, тврди тој, значи дека „целиот свет“ ќе дојде да ја спаси Украина.

„Но, целиот свет не дојде, како што видовме. Дадовме нуклеарно оружје, го разменивме за безбедносни гаранции. Дали тие гаранции функционираа? Не“, рече Зеленски.

Зошто Украина сама плаќа толку висока цена? Ние сме им благодарни на нашите поддржувачи, но ние сме тие кои плаќаме.

Украина не можеше да се „откаже“ од нуклеарното оружје според договорот од 1994 година, бидејќи никогаш не го имала; Русија беше призната како единствен сопственик на советскиот арсенал. Само оваа година Зеленски доби помош од над 40 милијарди долари, и воена и финансиска, само од САД. САД и нивните сојузници ветија дека ќе го поддржат Зеленски „колку што е потребно“ за Русија да загуби, додека инсистираат дека тие не се страна во конфликтот. Москва го обвини Западот за цинично продолжување на конфликтот и водење на прокси војна „до последниот Украинец“.

Според Зеленски, борбите ќе завршат само кога целиот свет ќе застане на страната на Украина и ќе ја принуди Русија да се повлече на границите од 1991 година, како и да плати репарации „со генерации“. Тој исто така рече дека сака да види промена на режимот во Москва од „добрите Руси“, но дека по 24 февруари „сите се виновни“.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.