Зеленски: Украина тагува поради оставката на Борис Џонсон

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му понуди топло збогување на Борис Џонсон, откако британскиот премиер во четвртокот поднесе оставка како лидер на ториевците. Заминувањето на Џонсон ги натажи сите Украинци, рече Зеленски, изразувајќи надеж дека Киев и Лондон ќе останат „пријатели и силни сојузници“ по неговото заминување.

„Пријателе Борис Џонсон, сите Украинци беа тажни поради веста за оставката на лидерот на Конзервативната партија. Искрено сме благодарни за решителната и бескомпромисна помош од првите денови на војната. Посебна благодарност за вашето лидерство во одбраната на интересите на Украина на меѓународната сцена“, рече Зеленски во објавата на социјалните мрежи, споделувајќи фотографија со Џонсон направена за време на неодамнешната посета на Киев.

Не се сомневаме дека поддршката на Британија ќе биде зачувана. Засекогаш ќе останеме вистински пријатели и силни сојузници“, додаде Зеленски.

Џонсон е еден од најжестоките поддржувачи на Киев откако Москва ја започна својата воена операција во Украина кон крајот на февруари. Лондон веќе беше меѓу главните добавувачи на оружје на Киев пред конфликтот, а во голема мера ги прошири испораките на оружје ветувајќи речиси 2,3 милијарди фунти воена помош за земјата. Премиерот на Британија, исто така, стана еден од првите западни лидери што го посети Киев уште во април.

Џонсон, кој беше премиер на Велика Британија од јули 2019 година, ја објави својата оставка во четвртокот, бидејќи неговата влада падна во целосен неред, при што над 50 високи функционери, вклучително и секретари и министри, ги напуштија своите позиции. Ненадејниот пад доаѓа набргу откако Џонсон успеа да го преживее гласањето за недоверба во Парламентот минатиот месец.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.