Земјотрес ја погоди Хрватска, граѓаните во страв

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала околу 18 часот и 50 минути погоди делови од Хрватска.

Според граѓаните, земјотресот бил почувствуван во Бановина, но и на околу 10 километри од Сисак, и на 48 километри од Загреб.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на длабочина од 8 километри.

– Нозете ми беа отсечени. Беше силен удар – напишаа граѓани кои го почувствуваа земјотресот.

„Ваков звук одамна немаше“, „Силен земјотрес се тресеше на 4-ти кат“,  „Се стресе Петриња“, „Скока зградата“, „Се тресеше куќата во Петриња“, се само дел од коментарите на граѓаните.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.