Земјотрес од 7,4 степени го погоди Мексико

36

Силен земјотрес со јачина од 7,4 степени го погоди денеска јужниот и централниот дел на Мексико. Земјотресот бил почуствуван и во претсолнината Мексико Сити која се наоѓа на 600 километри северно од сојузната држава Оахака, каде бил регистриран епицентарот на потресот.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Според новинската агенција Ројтерс предупредување за цунами било издадено за државите Мексико, Гватемала, Ел Салвадор и Хондурас односно 1.000 километри долж западниот брег на Јужна Америка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.