Земјотрес со интензитет 4.0 степени според Рихтер во Албанија, почувствуван и во Македонија

224

Силен земјотрес со интензитет 4.0 степени според Рихтер ја потресе Албанија вечерва.

Епицентарот е со длабочина од 2 километри, 6 километри од Лушња и 30 километри од Елбасан.

Во текот на последните денови и особено во текот на овие 24 часа, Албанија ја одбележаа низа земјотреси, но сеизмолозите посочуваат дека нема простор за паника.

Земјотресот бил почувствуван и во Македонија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.