Земјотрес во Албанија, почувствуван во Косово и Црна Гора

Земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Кукеш во Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил на 26 километри од Кукеш и 56 километри од Призрен во Албанија, на длабочина од 3 километри.

Црногорскиот завод за хидрометеорологија и сеизмологија денеска регистрираше помал земјотрес.

Според нивните податоци, интензитетот на земјотресот во хипоцентарот (фокусната точка) бил 3,9 степени според Рихтеровата скала, што одговара на епицентралниот интензитет од V степени по Меркалиевата скала (МЦС), соопшти Институтот за сеизмологија.

Земјотресот не предизвика материјална штета во епицентралното подрачје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.