Земјотрес во Далмација, 4,2 степени по Рихтер

37

Во Далмација, Хрватска почувствуван е земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтер.

Земјотресот бил на 88 километри северозападно од Сплит и 51 километар источно од Задар.

Забележан е на 10 км длабочина.

Жителите од околината влеат дека околу 13 часот се почувствувал земјотрес во околината на Сплит. Не траел долго, но добро го почувствувале.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.