Земан: Смарда не е квалификуван за министер за култура

45

Чешкиот претседател Милош Земан денеска го отфрли предлогот на Социјалдемократската партија за нов министер за култура.

Претставник на Кабинетот на Земан изјави дека кандидатот Михал Смарда е неквалификуван за министер за култура.

Социјалдемократската партија, инаку коалициски партнер во владата, се спротивстави на одлуката, велејќи дека Земан нема уставно право да го отфрли нивниот предлог и се закани дека ќе ја напушти коалицијата поради овој спор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.