Балкан

Земјотрес ја стресе Црна Гора

Земјотрес ја стресе Црна Гора

Земјотрес со интензитет од 3,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска Црна Гора, но не е предизвикана никаква материјална штета.

Земјотресот е регистриран во 9:45 часот по локално време со епицентар на пет километри јужно од Дреновштице, соопшти сеизмолошкиот завод на Црна Гора.

Епицентарот е лоциран на длабочина од 12 километри.