Жена убиена во украински напад врз автомобил во Белгород

Едно лице загина, а тројца се ранети кога украинско беспилотно летало удрило во автомобил со цивили во рускиот регион Белгород, изјави гувернерот Вјачеслав Гладков.

Гладков утрово објави на Телеграм: „Уште еден целен напад на украинските вооружени сили врз цивили“ во неговиот регион.

Нападот се случи пред селото Октјабрски, во близина на руско-украинската граница. Гувернерот рече дека беспилотно летало удрило во автомобил во движење, во кој возачот и тројца патници биле членови на едно семејство.

„За наша голема тага, има смртен случај – како последица на експлозијата, една жена почина на лице место“, напиша тој.

Другите три лица кои се наоѓале во возилото се ранети. Свекрвата на жената се здобила со отворена повреда на главата, додека нејзиниот сопруг и свекорот се здобиле со повеќе шрапнели. Тие сега се на лекување во болница, рече Гладков.

Руските региони забележаа неколку напади врз цивилни возила од украински беспилотни летала од почетокот на овој месец.

Во неделата, едно лице загина, а неколку се повредени во напад на летала на минибус што превезувал работници на фарма во селото Раденск, во регионот Керсон.

На 6 мај седум лица ги загубија животите, а десетици беа ранети кога беспилотно летало погоди два минибуса со цивили во близина на селото Берјозовка во Белгородската област.

Два дена претходно, двајца беа повредени кога беспилотно летало удри во автобус во селото Вознесенка, исто така во Белгородската област. Подоцна истиот ден, уште едно лице беше рането во истата област кога неговиот автомобил беше погоден од беспилотно летало камиказа.

Министерството за одбрана во Москва во вторникот соопшти дека руската противвоздушна одбрана спречила „обид за терористички напад“ од страна на украинските сили во текот на ноќта врз објекти во регионот Белгород, во кој учествувале систем за повеќекратно лансирање ракети Олха и беспилотно летало. Уште еден беспилотен летало беше соборен во регионот Курск, кој исто така граничи со Украина.