Женскиот тим на Металург во изолација

22

Во спортот за жал повеќето информации се за Ковид-19, отколку за победи и порази. Пандемијата коронаворус на големо прави проблеми, натпреварите се одложуваат, а бројот на заразени спортисти расте.

„По машкиот тим на Металург од вчера во самоизолација е женскиот тим.  Две ракометарки и двајца тренерите се позитивни.

Последните тестирања потврдија присуство на коронавирус кај две ракометарки и кај двајца од нашиот стручен штаб. За жал, тоа веројатно не е и последната бројка на заболени, бидејќи тестирања се прават и денеска.

Како општествено одговорен субјект ја информираме јавноста за новонастанатата состојба и објавуваме дека комплетниот тим и стручниот штаб се повлекуваат во двонеделен карантин“, известија од таборот на ЖРК Металург.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.