Зимата се врати: Снег во Западна Србија

97

Во текот на ноќта во одделни општини на Западна Србија врнеше снег. Во Ивањица и Пријепоље се уништени големи површини со малини, додека во Нова Варош е студено како во зима, пишува „Танјуг“.

Жителите на овие општини стравуваат за овошните и за градинарските насади, а поради снегот одделни планински села од утрово се во мрак.

Во Нова Варош, градот што се наоѓа на околу 1.000 метри надморска височина дебелината на снежната покривка изнесува околу 4-5 сантиметри, додека на повисоките места има и до 10 сантиметри снег, јавуваат српските медиуми.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.