Значително е намалена улогата на Абрамович во разговорите Москва-Киев

Рускиот олигарх Роман Абрамович смета дека неговата улога како посредник меѓу Москва и Киев е намалена на преговарање за размена на затвореници и олеснување на таканаречениот „договор за жито“, пишува Волстрит журнал.

Учеството на бизнисмено во мировните преговори меѓу двете земји е значително намалено по прекинот на преговорите во април, објави медиумот.

Како што е наведено од Волстрит журнал, иако Абрамович останува прифатлив посредник за Кремљ, како и за Киев и неговите сојузници, украинските власти повеќе не очекуваат тој да има клучна улога како посредник во дијалогот.

„Тој може да има улога доколку има потреба да се вклучи во некои прашања“, рече Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател Владимир Зеленски. „Но, тоа не е улогата на посредник што ја имаше во првите рунди од преговарачкиот процес“.

Додека медиуми како Фајненшл тајмс тврдат дека Абрамович бил лично „благословен“ од рускиот претседател Владимир Путин да посредува во мировните преговори, Кремљ изјави дека бизнисменот не е официјален руски преговарач, туку е вклучен во обезбедувањето контакти меѓу Москва и Киев.

Волстрит журнал, исто така, тврди дека некои на Запад се сомнителни во решеноста на Абрамович да учествува во разговорите, а некои се сомневаат дека тоа може да биде обид да се избегнат санкциите и да се спаси она што останало од неговото богатство од речиси 15 милијарди долари. Од почетокот на украинскиот конфликт, Абрамович наводно изгубил околу 5,6 милијарди долари.

Тој беше ставен на списокот со санкции во ЕУ, Велика Британија и Канада веднаш откако Русија ја започна својата воена операција во Украина кон крајот на февруари минатата година. Минатиот месец, Отава стана првата членка на Г7 која ги објави плановите за конфискација на имотот на милијардерот, со намера да ги искористи за реконструкција на Украина и компензација на „жртвите од војната“.

Од друга страна, САД досега се воздржуваа од ставање на црната листа на олигархот, наводно на барање на Киев, кој не сакаше да биде санкциониран поради неговата улога како неофицијален посредник во мировните преговори. Украина го стави Абрамович на својата листа на санкции, но го одложи нивното спроведување додека не заврши размената на затвореници меѓу двете земји.

Абрамович го стекна своето богатство најмногу преку трговијата со нафта и стоки во 1990-тите и служеше како гувернер на оддалечениот регион Чукотка во крајниот северен дел на Далечниот Исток на Русија во 2000-тите. Тој го купи англискиот фудбалски клуб Челзи во 2003 година, но го продаде на почетокот на оваа година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.