Знаците за помало снабдување ги кренаа цените на нафтата над 85 долари

Цените на нафтата на меѓународните пазари во средата пораснаа над 85 долари за барел, поттикната од сигналите за потесното снабдување, послабиот американски долар и очекувањата на закрепнување на кинеската побарувачка.

На лондонскиот пазар цената на пазарот попладнево беше повисока за 2,34 долари во однос на затворањето на тргувањето вчера и изнесуваше 85,37 долари. Поактивно се тргуваше со договорите со рокови на испораката во февруари во кои порасна за 2,56 долари, на 86,81 долари.

На американскиот пазар, пак, со барелот се тргуваше по 2,43 долари повисока цена во однос на претходниот трговски ден, на 80,63 долари.

Во одвоен извештај Организацијата на земјите извознички на нафта (OPEC) објави дека барелот од кошницата референтна нафта на нејзините членки во вторникот изнесувала 83,42 долари, што значи дека поскапела за 3,49 долари во однос на тргувањето во понеделникот.

Цените пред вчерашното затворање на тргувањето беа „оладени“ од нагаѓањата дека произведувачите следната седмица ќе го задржат производството на сегашното ниви, и покрај загриженоста за кинеската побарувачка.

„Основните пазарни показатели одат во прилог на повторното намалување на производството, имајќи ја предвид неизвесната ситуација со Covid-19 во Кина.. Доколку (OPEC+) тоа не го сторат, пазарот повторно и можел да го заплисне бран од трескавични продажби“, толкува за Reuters Стивен Бренок од PVM.

Денеска на пазарите, сепак, преовладуваа очекувањата за намалено снабдување, по наводите на упатени пазарни извори дека резервите на сирова нафта во САД минатата седмица паднале за 7,9 милиони барели, според податоците на Американскиот институт за нафта (API). Американската влада ќе ги објави официјалните податоци подоцна во средата.

Загриженоста за снабдувањето дополнително ја поттикна шефот на Меѓународната агенција за енергија (IEA), Фатих Бирол, со изјавата дека руското производство на сирова нафта до крајот на првото тримесечје следната година ќе се намали за околу два милиона барели дневно.

Русија нема да им испорачува нафта и гас на земјите коишто ќе го ограничат цените на нејзините енергенси според договорот на ЕУ и Г7, повтори во средата Марија Захарова, портпаролка на министерството за надворешни работи, откако тоа претходните денови го порачаа и од Кремљ и од министерството за енергетика.

Поддршка на цените на нафтата денеска дадоа и очекувањето за закрепнувањето на кинеската побарувачка, по падот на бројот на заразените со Covid-19 во вторникот. Пазарите сметаат дека протестите во текот на изминатиот викенд ќе го поттикна Пекинг позначително да ги ублажи ограничувањата на патувањата, што ќе ги зголеми и деловните активности. Големиот индустриски и пристанишен град Гуангжу веќе во средата го ублажи строгите епидемиолошки мерки за неколку окрузи.

Цените денеска ги поткрепи и послабиот американски долар, кој ја јакне куповната моќ на купувачите со други валути, а со тоа ја поттикнува и побарувачката.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.