Знаеле за „ Рекет“, па јас им делував како Санчо Панса

146

А, владеењето на правото? За нив е тоа реторичка фигура. Тие не признаваат никакво меѓународно право, дури и кога предаваат за него. Кога јас, за време на претседателската трка, говорев за политика во границите на правото, тие ме обвинуваа за идеализам. Јас се повикував на Кант, а тие на Тукидит. Сега знам зошто. Уште тогаш знаеле за „ Рекет“, па јас им делував како Санчо Панса, или Дулчинеа во нивната реал политика. Значи, макијавелистички се бореле за опстанокот, напиша на Фејсбук, Гордан Силјановска Давкова.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.