Знам дека CIA и Зеленски разговарале за мое убиство, кажа шефот на „Вагнер“

Евгениј Пригожин, основачот на приватната воена компанија „Вагнер“, во вторникот рече дека е запознаен со извештаите дека украинскиот претседател Володимир Зеленски и директорот на американската Централна разузнавачка агенција (CIA) Вилијам Барнс разговарале за негово убиство.

„Да, јас сум свесен. Прес-службата ми кажа за тоа. Тоа е многу добра идеја. Се согласувам дека е време да се искорени Пригожин. Во случај да ме прашаат, јас дефинитивно ќе им помогнам во тоа“, рече Пригожин.

Претходно во вторникот, Владимир Рогов, претседател на групата на граѓанското општество „Ние сме заедно со Русија“, изјави за ТАСС дека Зеленски и Барнс разговарале за идејата за атентат на Пригожин кога американскиот функционер го посетил Киев минатата седмица.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.