Зошто жената престанува да сака?

374

Како што постојат „правила“ за заљубување, така постојат и оние тивки знаци што се вовед кон одљубување, односно знаци дека љубовта венее.

На жените им е потешко да признаат дека престанале да го сакаат партнерот, но кога ќе се распрсне сликата за нивниот „идеален маж“, за жените љубовта е готова.

На жените им е исклучително важен хуморот и ако тоа почнува да бледнее, врската им станува здодевна.

Запоставувањето и преголемото опуштање во врската, односно земањето „здраво за готово“ водат кон оладување на чувствата. Ова се три работи поради кои жената престанува да сака и нема да премине преку нив за да опстои врската.

Не се чувствува почитувана

Секоја жена сака да биде почитувана. Таа мора да добива внимание, партнерот да ѝ кажува колку му значи и дека нејзината улога е незаменлива во неговиот живот. Тоа е најдобриот начин да се зачува врската, а на партнерот кој ќе ѝ покаже почит, таа ќе му одговори со двојна мера.

Недостига интимност

Психологот Џудит Шервен вели дека секоја жена која чувствува поврзаност со партнерот има огромен потенцијал за љубов и градење на таа љубов.

„Повеќето луѓе ја поврзуваат интимноста со сексот. Сепак, колку и да е важен сексот во врската, вистинската интима за која сонуваат жените е онаа поврзаност што се чувствува и кога не сте заедно, кога се чувствувате и размислувате како едно“, вели Шервен.

Други покажуваат поголем интерес

Ако жената види дека други и’ ласкаат, и’ отвораат врата, и’ отстапуваат место, и’ даваат внимание, а тоа не го добива од партнерот, тоа ќе ја раздрма врската. Жената сака да се чувствува посакувана од партнерот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.