сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 55

Вонредната состојба во Франција ќе трае колку што е неопходно

vals

Последни вести

Вонредната состојба во Франција, која беше прогласена по ноемвриските терористички напади во Париз, при што загинаа 130 луѓе, ќе продолжи и ќе трае додека е неопходно, изјави францускиот премиер Мануел Валс.

– Додека има закана треба да ги користиме сите мерки, наведе Валс во интеврју за Би-Би-Си.

Вонредната состојба во Франција треба да биде укината на 26 февруари, но властите бараат нејзино продолжување.

Тој истакна дека борбата против тероризмот треба да биде „целосна, глобална и безмилосна“.

Најчитани вести