сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

50,5 отсто од потребите за енергија Македонија го задоволила од домашни фирми

zavod-500

Последни вести

Македонија лани од своето примарно производство обезбеди 50,5 отсто од вкупните потреби за енергија или 1.373.408 од вкупно потребната енергија од 2.721.727 toe (мерка за енергија што се користи во статистиката), односно 1 toe е еквивалент на 1 GJ (гигаџул) x 0,238.

Според податоците на Државниот завод за статистика, најголеми финални потрошувачи на енергија во 2013 година беа индустријата со 31 отсто, сообраќајот со 27,5 и домаќинствата со 25 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести