петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Амбасадорот Наумовски му ги предаде акредитивните писма на Обама

obama_naumovski

Последни вести

Новоименуваниот амбасадор на Република Македонија во Соединетите Американски Држави Васко Наумовски вчера во Белата куќа се сретна со претседателот на САД Барак Обама кому му ги предаде акредитивните писма.

– На кратката средба, претседателот Обама ја истакна подготвеноста за натамошна соработка меѓу двете држави и ми посака успешен мандат во Вашингтон. Јас притоа се заблагодарив за поддршката од страна на САД укажана во изминатите 20 години, и ја истакнав и определбата на Република Македонија за проширување на соработката во повеќе области, изјави амбасадорот Наумовски по средбата.

Наумовски пристигна во Вашингтон пред две недели, што значи дека Белата куќа релативно брзо го организираше предавањето на акредитивните писма. Вообичаено за ова може да се чека и по неколку месеци.

Наумовски, кој е и преговарач во спорот за името со Република Грција, најави дека негов приоритет во работата во Вашингтон ќе биде динамизирање на политичките односи, организирање настани за привлекување американски инвестиции во Македонија со промоција на технолошките, индустриските и здравствените зони, промоција на туризмот и унапредување на соработката во одбраната, безбедноста, образованието, науката и културата.

Најчитани вести