вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Андреј Киска e новиот претседател на Словачка

Познат бизнисмен е новиот претседател на Словачка.

kiska

Поврзани вести

Словачка вчера го избра својот  нов претседател, познатиот бизнисмен и филантроп Андреј Киска . Со над 59 потсто од гласовите Киска истрча како победник и го порази кандидатот на СМЕР, Роберт Фицо за кој гласаа 40 отсто.

„Тоа што го ветив, ќе го остварам. Ветив дека ќе бидам претседател на сите граѓани, дека ќе ги зближувам луѓето. Ќе застанам зад секој пристоен човек во нашата земја и сакам луѓето да бидат горди на Словачка, да можат да живеат тука и да се чувствуваат добро, им се заблагодари“ Киска на гласачите.

Победникот ќе ја положи свечената обврска на 15-ти јуни, кога на актуелниот претседател од левицата Иван Гашпарович му завршува вториот претседателски мандат.

Киска водеше една од најдолгите и најскапите политички кампањи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести