понеделник, 26 јуни 2017  |  Вести денес: 1

Атентаторот на рускиот амбасадор бил и обезбедување на Ердоган

Весникот „Хуриет“ пишува дека полицаецот, кој служел во Анкара во интервентните сили, последните две ипол години бил дел од безбедносната придружба која го следела претседателот Ердоган во осум наврати по неуспешниот обид за државен удар.

erdogan

Последни вести

Младиот турски полицаец кој го уби русксиот амбасадор во Анкара, осум пати бил дел од обезбедувањето на Реџеп Таип Ердоган, објавија турските медиуми. 22-годишниот полицаец пред камери со девет истрели го уби рускиот амбасадор Андреј Карлов, по што и самиот беше убиен.

Весникот „Хуриет“ пишува дека полицаецот, кој служел во Анкара во интервентните сили, последните две ипол години бил дел од безбедносната придружба која го следела претседателот Ердоган во осум наврати по неуспешниот обид за државен удар. Бил дел од групата за обезбедување веднаш зад личното обезбедување на претседателот, пишува весникот.

И покрај неговите изјави за време на убиството кои се поврзуваат со состојбата во Сирија, шефот на турската дипломатија на американскиот колега му рекол дека Москва и Анкара „знаат дека зад убиството стои мрежата на Фетула Ѓулен“.

Најчитани вести