четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Економија Subscribe to Економија

богоев

НБРМ прогнозира раст од 2,5 проценти на македонската економија

Народната банка на Република Македонија во априлската проекција прогнозира раст од 2,5 проценти на македонската економија за годинава по што би следело забрзување на 3,2 процента во 2018 година, информира...
132326377

Околу 65 проценти од произведената струја е домашни извори

Во Македонија во март годинава се потрошени 664.441 мегаватчасови електрична енергија, 13.557 мил. нм3 природен гас, 452.343 тони јаглен и 84.320 тони нафтени продукти, соопшти Државниот завод за статистика. Бруто-домашното...
telekom-640x427

Македонски Телеком: Техничкиот проблем решен, услугите функционираат нормално

Македонски Телеком соопшти дека вчера, доцна попладнето, бил отстранет техничкиот проблем од невремето и оттогаш сите услуги функционираат нормално. Според компанијата, прекин на услугите имале корисниците...
telekom-640x427

Македонски Телеком: Техничкиот проблем решен, услугите функционираат нормално

Македонски Телеком соопшти дека вчера, доцна попладнето, бил отстранет техничкиот проблем од невремето и оттогаш сите услуги функционираат нормално. Според компанијата, прекин на услугите имале корисниците...
f5dbf2c2ce8ec21ce67ae22c254e0091_XL

Пивара Скопје: Разочарани сме што Комисијата донела одлука без да ги земе предвид нашите аргументи

Интегрален текст од реакцијата на Пивара Скопје за одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата:  Пивара Скопје АД денеска беше информирана дека Комисијата за заштита на конкуренцијата донела...
Beer

Скопска пиварница казнета со 5,8 милиони евра, а Прилепска со 2,7 милиони евра

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) им изрече глоба од 5,8 милиони евра на Скопска и од 2,7 милиони евра на Прилепска пиварница зашто ги ограничувале дистрибутерите во одредувањето на продажната...
платааа1

Просечната нето плата во март 22.445 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2017, изнесувала 22.445 денари и е за 1,8 отсто повисока во однос на март лани, соопшти Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување се должи,...
112659133

Вредноста на биткоинот над 2.000 долари

На почетокот на годината цената на биткоинтот се движеше околу 1.000 долари, за подоцна да забележи раст. Тоа се должи на популарностра на биткоинтот, како и на „легализацијата“ во Јапонија, порастот...
Screenshot_8(3)

Стопанската комора на Македонија и странските инвеститори организираа хуманитарен пикник

На Светскиот ден на културни различности, вчера во Градскиот парк во Скопје, Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори организираа хуманитарен јавен настан со автентични...
soncev

Груевски: Финишира изградбата на патот од Скопје кон Сончев град, идниот месец ќе се пушти во употреба (ФОТО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со министерот за траспорт и врски Владо Мисајловски изврши увид во активностите на патот од Скопје кон Сончев град кој кон средината на месец јуни...
izjava-gruevski-1-640x355

Годинава околу 5.500 пензионери ќе ја искористат можноста за бесплатна банско-климатска рекреација

Проектот банско-климатска рекреација е одлично прифатен проект од пензионерите. Оваа година се предвидени околу 5.500 пензионери да заминат на бесплатна банско-климатска рекреација, одговори денес...
133705109

Над 37 илјади пензионери искористиле банско-климатска услуга

Министерот за труд и социјална политика Ибрахим Ибрахими ги посети во саботата пензионерите сместени во „Дебарски Бањи-Цапа“, кои ја користат владината мерка за бесплатна бањско-климатска рекреација. „Во...
kumanovo

Во Куманово вработени 413 лица преку проектот „Македонија вработува 2“

Во кумановскиот Центар за вработување преку проектот  „Македонија вработува 2“ се вработени 413 лица, соопшти раководителот Милорад Тренчевски. Вработени се различни  возрасни категории невработени...
zaev vo sskszm

СКСЗМ го предлага Неби Хоџа за кандидат за вицепремиер за економски прашања во новата влада

Стопанска комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) од идната влада ја побара функцијата заменик-премиер од редот на бизнисот и за тоа во саботата го предлаожи Неби Хоџа. СКСЗМ од идната влада ја побара...
gruevski-misajlovski-uvid-640x404

Груевски изврши увид на градежните работи на патниот правец Скопје – Куманово

Деновиве почна реконструкција на патниот правец Скопје – Куманово, додека од Куманово кон Скопје се 98 отсто завршено. За неколку недели ќе биде 100 отсто завршено Куманово – Скопје и ќе биде пуштен во...

Најчитани вести