петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Дерковски: Сигнализацијата на патниот правец е во ред, автобусот поминал на спуштени рампи

Директорот на Македонски железници “Транспорт”, Оливер Дерковски, информира дека сигнализацијата на железничкиот правец Штип-Велес, на кој денеска се случи соообраќајната несреќа е во ред

mkd-125156

Поврзани вести

Директорот на Македонски железници “Транспорт”, Оливер Дерковски, информира дека сигнализацијата на железничкиот правец Штип-Велес, на кој денеска се случи соообраќајната несреќа е во ред, односно е констатирано дека таа комплетно фукционира.

“Прибраноста на нашите вработени допринела во несреќата да се спречат посериозни последици. Останува да видиме како ќе заврши целата постапка, ќе го почекаме извештајот за потоа да знаеме на кој начин ќе треба да делуваме”, рече Дерковски.

Според првичните сознанија на директорот Дерковски, сигнализацијата на железничкиот премин била функционална, а првичните индиции говореле дека возачот на “Струмица експрес” поминал на спуштени рампи.

Според неговите информации, од возот има само еден повреден патник кој имал исекотини по лицето.

Сообраќајот на патниот правец Штип-Велес е нормализаран.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести