вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Доктор измачувал детски пациенти со садистички третмани

Според досегашната истрага, 42-годишниот Јиржи Хавранек ги измачувал малите пациенти со повторени пункции по целото тело додека биле свесни или под висока доза на анестетици.

doktor

Последни вести

Чешката јавност е потресена откако весникот „Право” објави дека примариус на Педијатриското одделение во болница во чешкиот град Клатови, во југозападниот дел на земјата, мачел детски пациенти изложувајќи ги на несоодветни садистички третмани, јави МИА.

Полицијата води истрага за десетина медицински процедури кај деца на возраст од една до две години. На дел од нив им бил сериозно загрозен животот, информира весникот.

Според досегашната истрага, 42-годишниот Јиржи Хавранек ги измачувал малите пациенти со повторени пункции по целото тело додека биле свесни или под висока доза на анестетици.

Весникот цитира и неколку потресни приказни на родители, кои сведочат дека по третманите на лекарот, кои ги правел без нивно присуство нивните деца едвај биле спасени со интервенции на други лекари.

Според полицијата, лекарот боледува од биполарно растројство, претходно познато под името манично-депресивна психоза.

Експертите објаснуваат дека во периодот на извршувањата на делата тој не бил пресметлив и не бил свесен за своите постапки. Директорот на болницата Франтишек Лешунтак, каде Хавранек бил примариус од мај 2012 до мај 2013 година, не знаел за неговата здравствена состојба, но признава дека откако забележал неспокојство кај неговите колеги го раскинал со него договорот за работен однос.

Драматично е што лекарот, се уште работи во својата стручна област во друга болница.

– Чувствувам дека станува збор за сериозна работа и ќе разговарам со примариусот Хавранек, вели раководителот на болницата каде сега работи осомничениот лекар, кој во моментот бил на боледување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести