четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Ердоган во посета на Тирана

erdogan

Последни вести

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во среда ќе има официјална посета на Албанија, на која ќе има средби со претставниците на албанскиот државен врв.

Централна тема на разговорите ќе бидат билатералните односи помеѓу Анкара и Тирана, како и состојбите во регионот.

Албанските медиуми јавија дека турскиот претседател со своите домаќини ќе разговара за нови турски инвестиции во Албанија, за кои има интерес кај голем број на бизнисмени од Турција.

Најчитани вести