петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

ЕУ ќе ја разглeдува оправданоста од санкциите кон Русија

218427_evropska-unija-zastava-foto-02-reuter_f

Последни вести

На денешниот редовен состанок Комитетот на Постојани претставници на Европската унија (ЦОРЕПЕР) ќе ја разгледува оправданоста од понатамошното задржување на санкции кон Русија, јавува МИА.

– Ситуацијата во Украина и санкциите кон Русија денеска ќе бидат разгледувани, изјави неименуван извор од ЕУ.

Предвидено е амбасадорите на 28 земји-членки на ЕУ да разговараат како да се спроведе мировниот план за Украина, да се почитува прекин на огнот, да се разгледаат резултатите од парламентарните избори во Украина и улогата на Русија во решавање на кризата во источна Украина.

Амбасадорите ќе ја анализираат ситуацијата и ќе дадат препорака до Советот на министри за надворешни работи на ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести