понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

ЕУ воведува безвизен режим за Молдавија

eu zname

Поврзани вести

Европската унија воведува безвизен режим за Молдавија од 28 Април. Ова го соопшти еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром, цитирана од „ИТАР-ТАСС“.

„На крајот на овој месец молдавските граѓани со биометриски пасоши веќе нема да имаат потреба од виза за краткорочни посети во земјите од Шенген зоната. Ова е големо достигнување и почеток на ново поглавје во нашите односи“, изјавила Малмстром.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести