четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Евакуирани две населби во северна Грција поради поплави

grc-poplavi

Последни вести

Властите во областа Еврос во северна Грција, евакуираа две населени места по течението на реката Марица по интензивните врнежни, кои предизвикаа поплави во регионот.

Операцијата била преземена, откако насипите покрај коритото на Марица се урнале, што довело до поплавување на селото Лагина.

Властите превентивно ги евакуираа и жителите на Порос.

Најчитани вести