сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Формиран изборниот штаб на ТМРО

Поврзани вести

Извршниот комитет  на ТМРО на синоќешната седница донесе одлука за формирање на централен изборен штаб на партијата кој што ќе го водат Александар Поповски и Бојан Ѓорѓиeвски, како и шест регионални изборни штаба во сите шест изборни единици, се’ со цел ТМРО да стане парламентарна партија, потребна во овој историски период за Македонија.

Усвоена е изборната платформа на партијата, која ќе биде и основа  за евентуален заеднички настап со други партии.

Доколку до 15-ти март не биде исплатена обврската од страна на државата, која следува согласно законот за финансирање политички партии, ТМРО ќе се повлече од изборниот процес, и за причините ќе ги извести меѓународните претставници во земјава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести