петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

ФОТО: Нов протест, истите ликови – цел СДСМ и СОРОС ги предводи демонстрантите

1

Последни вести

И на денешниот протест во првите редови застанаа платениците на СОРОС и најгласни поддржувачи на СДСМ.

Активистката Мирјана Најческа, Уранија Пировска од Хелсиншки комитет, братучедот на Радмила Шекеринска, беа првите кои пристигнаа на протестите, пишува Курир.

2

Но, челниците на СДСМ исто така беа во толпата на протестот за кои тврдеа дека не е партиски организиран. Целиот врв на опозицијата протестира, освен човекот чие сценарио почна да се исполнува за насилство на улиците.

3

Заменичката на Зоран Заев, Шекеринска, генералниот секретар на СДСМ- Оливер Спасовски, портпаролот на Заев- Петре Шилегов им дадоа поддршка на насилните протестанти и со нив парадираа низ улиците во Центар.

4

Друштво им прави и уредничката на Фокус, Јадранка Костова.

Жарко Пачемски, поранешниот снимател на Телма, а сега вработен во кабинетот на Андреј Жерновски, исто така застана во првите редови спротивставувајќи им се на полицајците.

5

Водителот на 24Вести, Огнен Јаневски, кој вчера со себе носеше и малолетно дете, и денес присуствува на протестите за кои стана јасно дека се организирани од СДСМ и СОРОС.

6

За потсетување пулените на СДСМ и СОРОС и вчера беа дел од насилните протести кога со камења, бекатон плочки, стаклени шишиња и метални шипки беа нападнати и повредени полициски службеници.

7

8

Протестира и Љуми Бекири кој беше предводник на Студентскиот пленум исто така потикнат од СДСМ, а платеник на СОРОС.

9

Најчитани вести