среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

ФОТО: Time не смее да му пишува на Путин на насловната

Главното прашање на социјалните мрежи е: На кого не смее да му се пишува по главата и кој ја прави цензурата во Time?

time

Последни вести

Светот е поделен меѓу најмоќните претседатели, рускиот Владимир Путин и американскиот Барак Обама. И додека секој се обидува на свој начин да ја докаже својата моќ и позиција во светот, угледниот Time одлучи, едниот сепак има малку повеќе привилегии од другиот.

На социјалните мрежи кружи фотографија на која се наоѓаат шест насловни страници на угледното списание  Time. На првите три го гледаме првиот човек на Русија, додека на останатите три – претседателот Обама.

Тоа што ја создало дебатата на социјалните мрежи е фактот дека двата светски лидери не се на идентичен начин прикажани на насловните страници. Додека ликот на Владимир Путин стои пред официјалното лого на списанието, преку лицето на Обама поминува истото тоа лого “TIME”.

Главното прашање на социјалните мрежи е: На кого не смее да му се пишува по главата и кој ја прави цензурата во Time?

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести