сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција не го признава Косово

evangelos venizelos

Поврзани вести

Грција не планира да ја признае независноста на Косово, истакнал грчкиот министер за надворешни работи, Евангелос Венизелос, на состанокот со косовскиот премиер Хашим Тачи во Приштина, соопштуваат приштинските медиуми.

Хашим Тачи изјавил дека во најскоро време се очекува отварање на дипломатско претставништво во Атина, за да се зголеми соработката со Грција.

Венизелос истакнал дека сепак неговата земја ја поддржува евроинтерацијата на Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести