понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Хамбургер мора да се вади против Баерн (М)

hamburger vadi protiv baern

Поврзани вести

Претпоследното коло од актуелната сезона во германската Бундес лига сигурно ќе помине во знакот на дуелот помеѓу екипите Хамбургер и Баерн (М).

Домаќинот нема друга опција на располагање освен да слави во дуелот со старо-новиот шампион на Германија затоа што само така ќе ја зачува 16. позиција на првенствената табела која гарантира дополнителни бараж натпревари за опстанок во елитното друштво.

Фудбалерите на Баерн (М) ќе пробаат со победа да се рехабилитираат од непријатната елиминација во полуфиналната рунда од Лигата на шампиони, но предводникот на баварскиот гигант Пеп Гвардиола сигурно ќе одмори неколку стандардни првотимци и ќе им даде шанса на тие кои имаа помала минутажа во актуелната сезона.

Големо внимание ќе привлечат и дуелите за четвратата позиција на првенствената табела која гарантира настап во последното квалификациско коло од Лигата на шампиони.

Моментално, во најдобра позиција се фудбалерите на Баер од Леверкузен кои имаат обврска да забележат триумф на секогаш незгодното гостување во Франкфурт.

Без право на кикс се и фудбалерите на Волфсбург кои имаат далеку потешка задача, играат против тимот на Штутгарт кој пак грчевито се бори за опстанок во елитното друштво.

Денеска на програмата: Борусија Д. – Хофенхајм, Борусија М. – Мајнц, Брауншвајг – Аугсбург, Ајнтрахт Ф. – Леверкузен, Штутгарт – Волфсбург, Хамбургер – Баерн М., Фрајбург – Шалке, Нирнберг – Хановер, Вердер – Херта.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести