вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Хрватскиот гувернер има плата од 4500 евра

„Без разлика дали се работи за надомест, кој сега е вклучен во платата или само за плата, ако е поголема од претседателската е непримерна,“ изјави Марас, а пренесува ХРТ.

Guverner-Vujcic-najavio-Hrvatska-2014.-izlazi-iz-krize

Поврзани вести

Хрватскиот министер за правда Гордан Марас изјави дека платата на гувернерот на Хрватската народна банка Борис Вујчиќ изнесува 34 илјади куни или 4500 евра. Истата, оцени, дека е превисока и непримерна посебно во момент во кој се наоѓа Хрватска и додаде дека гувернерот не може да има поголема плата од претседателот на држава и премиерот.

„Без разлика дали се работи за надомест, кој сега е вклучен во платата или само за плата, ако е поголема од претседателската е непримерна,“ изјави Марас, а пренесува ХРТ.

Тој се надева дека поради непримерниот износ, ќе реагира Советот на Хрватската народна банка.

Според Марас, оваа плата е повисока за околу 1000-1500 евра од платата на премиерот и претседателот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести