вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Историски грабеж во Чиле, украдени седум милиони долари

dolari

Поврзани вести

Група од осум маскирани вооружени лица украле седум милиони долари од блиндирано возило на аеродром во Сантијаго, главниот град на Чиле.

Чилеанските власти велат дека тоа претставува најголемиот грабеж во историјата на земјата.

Напаѓачите на аеродромот пристигнале со три возила и ги блокирале чуварите што го следеле возилото на американската компанија за обезбедување „Бринкс“.

– Првичната истрага покажува дека се украдени над четири милијарди пезоси или околу седум милиони долари, но се уште не е позната точната сума, изјави обвинителот Луис Пабло Кортес.

Камионот превезувал пари, кои требало да бидат пренесени со авион во банка во северниот дел на Чиле.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести