среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Иванов ќе оствари средба со неговиот албански колега

ivanovq

Последни вести

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Албанија која ја започнува со средба со својот албански колега Бујар Нишани.

По тет-а тет средбата со Нишани, Иванов ќе се сретне и со албанскиот премиер Еди Рама и со претседателот на албанскиот Парламент Илир Мета. Во агендата за денеска се предвидени средби и со градоначалникот на Тирана Љуљзим Баша и со поглаварот на Албанската православна црква Анастасиј Јунулатос.

На вториот ден од престојот во Албанија Иванов треба да има средба со поранешниот албански претседател Бамир Топи по што е најавена посета на македонската заедница во Општина Пустец. Тоа ќе биде прва посета на Пустец на највисоко државно ниво од страна на претседател од Македонија.

Иванов, кој е во втора официјална посета на Тирана, е придружуван од сопругата Маја Иванова. Во состав на македонската делегација е и министерот за одбрана Зоран Јолевски.

Најчитани вести