понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

ВИДЕО: Изгоре до темел една од најстарите цркви во Македонија

Изгоре една од најстарите цркви, „Свети Спас“ во беровски Владимирово. За време на пожарот во црквата имало голем број на верници.

crkva-zalnoo

Последни вести

Голема трагедија вчера ја натажи Македонија. Изгоре една од најстарите цркви, „Свети Спас“ во беровски Владимирово. Причина за пожарот биле свеќите кај олтарот чии пламени се споиле и предизвикаа јазли од оган. За време на пожарот во црквата имало голем број на верници. Жителите на Владимирово учествувале во гаснењето на пожарот.

Значењето на оваа црква за граѓаните е големо. Црквата имала повеќе стари икони заштитени од државата. Освен тоа, олтарот на оваа црква бил правен на Света Гора.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести