среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Јапонија: Осуденик на доживотен затвор ослободен по 34 години поминати во ќелија

zatvor

Поврзани вести

По 34 години поминати во ќелија, поради издржување на доживотна казна во Јапонија на слобода беше пуштен еден од најпознатите затвореници во земјата. Седумдесет и осумгодишниот Ивао Хакамада кој уште минатиот век е осуден на смрт за убиство, вчера беше ослободен, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

Окружниот суд во градот Сидзуока одлучи повторно да го отвори случајот и да ги преразгледа доказите. Судот исто така ја поништи смртната пресуда и нареди затвореникот да биде ослободен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести