вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 58

Јункер до британските пратеници: Зошто сте овде? (ВИДЕО)

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер малку на шега, а малку реално директно им се обрати на британските пратеници во Европскиот парламент.

EC President Juncker welcomes Farage, the leader of the UKIP, prior to a plenary session at the European Parliament on the outcome of the "Brexit" in Brussels

Поврзани вести

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер малку на шега, а малку реално директно им се обрати на британските пратеници во Европскиот парламент.

Тој претходно истакна дека е неопходно во Брисел да се разговара за резултатите од референдумот за излегување на Велика Британија од ЕУ.

Ние треба да ја почитуваме британската демократија и одлуката што ја донесоа, рече Јункер, пред да го прекине аплаузот од британските пратеници.

По ова следеше кратка пауза, па коментарот:

-Ова е последен пат да аплаудирате овде… Мошне сум изненаден што сте овде, се боревте за излез, британскиот народ гласаше… Зошто сте овде, праша Јункер.

Најчитани вести