вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Кабул се обидува да постигне мир со талибанците без посредство на САД

hamit-karzai

Поврзани вести

Претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи спроведува тајни преговори со претставници на талибанците со цел постигнување на мировен договор без посредство на САД, соопшти денеска „Интерфакс“, повикувајќи се на американскиот весник „Њујорк Тајмс“ , кој цитира анонимни авганистански и западни извори.

Според весникот преговорите започнале на иницијатива на талибанците во ноември 2013, кога односите на Кабул со западните партнери нагло се влошиле . Тајните контакти не придонесоа за никакви забележителни резултати досега , забележува весникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести