четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Киев и бунтовниците ги повлекуваат тенковите од околината на Доњецк

donjeck

Поврзани вести

Украинската армија и проруските сепаратисти денес соопштија дека почнале да ги повлекуваат тенковите и другото оружје од линијата на фронтот во реонот на Доњецк, откако тој процес заврши во соседниот регион на Луганск.

– Почнавме денеска да ги повлекуваме тенковите, оружјето со калибар под сто милиметри и минофрлачи со калибар до 120 милиметри, изјави Леонид Матјохин, портпарол на украинската армија, пренесува МИА.

Повлекувањето почна во регионот на Дебалцево, стратешка точка на поврзување на бунтовничките центри Доњецк и Луганск .

Информацијата беше потврдена од Едуард Басурин, еден од бунтовничките лидери во Доњецк.

Тој додаде дека утре бунтовниците ќе ги повлечат тенковите, распоредени покрај Новоазовск на брегот на Азовското Море, во близина на стратешкото пристаниште Мариупољ, последниот голем град во зоната на конфликтот, што е под контрола ба Владата во Киев.

Басурин нагласи дека по Новоазовск на ред доаѓа Доњецк.

Во вооружениот конфликт во Украина, кој почна во април 2014 година загинаа над осум илјади лица.

Најчитани вести